10
kwietnia
2024

Godzina rozpoczęcia :
17:00

Godzina zakończenia:
18:30

Biblioteka “Pod Skrzydłami” (W75)

ul. Grójecka 109
02-120 Warszawa
tel.: 22 822 53 18
e-mail: podskrzydlami@bpochota.waw.pl

Dla kogo ?

  • dorośli
  • seniorzy

Zapraszamy na spotkanie autorskie z Tanią Pjankową, autorką książki “Wiek czerwonych mrówek“.
10 kwietnia (środa), godzina 17:00
Biblioteka “Pod Skrzydłami”, Grójecka 109

Tania Pjankowa (Kuzan) – ukraińska poetka, pisarka, autorka siedmiu książek, redaktorka, organizatorka festiwali, kreatywnych literackich wydarzeń, performansów, teatralizowanych odczytów. Rezydentka europejskich literackich instytucji Polski, Austrii, Serbii, członek jury międzynarodowych i ukraińskich literackich konkursów. Stypendystka Ukraińskiego Pen Club. Magisterka języka ukraińskiego i literatury. Członkini Narodowego Związku Pisarzy Ukrainy. Laureatka Międzynarodowych i Narodowych premii z literatury. Autorka i uczestniczka artystycznych książek, almanachów, współautorskich zbiórek.

“Wiek czerwonych mrówek” to przejmująca powieść o jednym z najtrudniejszych momentów w historii Ukrainy – Wielkim Głodzie w latach 1932–1933. Rodzina młodej Jawdochy umiera z głodu, podobnie jak wiele innych rodzin w miejscowości Macochy. W tym samym czasie żona radzieckiego komisarza Sołomija zajada smutek po stracie dziecka, nieświadoma sytuacji. Swyryd, przedstawiciel wiejskiej władzy, zupełnie pogubił się w swoich odczuciach i nie wie co nim kieruje – miłość czy partia. Zdaje się, że tych bohaterów dzieli ogromna przepaść. Nie wiedzą oni jeszcze, że przyjdzie im zjednoczyć się przeciwko czerwonemu mrowisku swoich radzieckich ciemiężycieli.
Tania Pjankowa stworzyła głęboką psychologiczną powieść. Na tle niewyobrażalnej tragedii przedstawia los zwykłych ludzi, o różnych statusach i charakterach. Książka otrzymała trzecią nagrodę w konkursie “Koronacja Słowa” w 2021 roku, nagrodę Gogola 2023 r., a także otrzymała odznakę “Najlepsza książka Przykarpacia – 2022”. 

Biblioteka “Pod Skrzydłami” (W75)

ul. Grójecka 109
02-120 Warszawa
tel.: 22 822 53 18
e-mail: podskrzydlami@bpochota.waw.pl