czerwca

ul. Białobrzeska 21
e-mail: bialobrzeska@bpochota.waw.pl

Fot. Mateusz Skwarczek / Agencja Gazeta

Anna Bikont – dziennikarka, reporterka i pisarka, z wykształcenia psycholog.
Od pierwszego do ostatniego numeru (1982–1989) pracowała w zespole „Tygodnika Mazowsze”, pisma podziemnej Solidarności, współtworzyła też „Gazetę Wyborczą”, z którą związana jest do dziś.
Autorka kilkunastu książek m.in. “Jacek (wraz z Heleną Łuczywo), “My z Jedwabnego”, “Sendlerowa. W ukryciu”, “Pamiątkowe rupiecie, przyjaciele i sny Wisławy Szymborskiej” (wraz z Joanną Szczęsną) oraz “Lawina i kamienie. Pisarze wobec komunizmu” (także z Joanną Szczęsną).
Otrzymała m.in. Europejską Nagrodę Książkową, Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki, Ołówek Moczarskiego, czyli Nagrodę Klubów Historycznych im. Kazimierza Moczarskiego, a także znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike, półfinale Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus i finale Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej. Została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2011) oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2014).
Spotkanie realizowane jest ze środków Budżetu Partycypacyjnego 2019.

Biblioteka “Białobrzeska” (33)

ul. Białobrzeska 21