28
sierpnia
2023

Godzina rozpoczęcia :
18:00

Godzina zakończenia:
19:30

MAL Spotykalnia – Biblioteka Sąsiedzka

ul. Powstańców Śląskich 126 (Galeria Handlowa Bemowo),  01-466 Warszawa
tel.: 509 532 551, 506 875 269

Dla kogo ?

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z książką Zofii Rajfer “Lechaim. Za życie”. Udział w spotkaniu wezmą Zofia i Czesława Rajfer – wokalistki i aktorki. Fragmenty książki przeczytają aktorzy Teatru Żydowskiego – Ernestyna Winnicka i Henryk Rajfer. W programie przewidziana jest także muzyczna niespodzianka. Wstęp wolny!

Mówi się, że z rodziną dobrze się wychodzi na zdjęciach – ale historia opisana w autobiograficznej książce „Lechaim. Za życie” pokazuje, czym jest bliźniacza siła, upór i konsekwencja z dodatkiem odrobiny szczęścia. Towarzyszymy dwóm artystkom, Zofii i Czesławie Rajfer, gdy stawiają pierwsze kroki na scenie w klubie osiedlowym, szkolnych akademiach, festiwalach młodzieżowych, aż po występy w zespołach „Śląsk” i „Roma” w najbardziej prestiżowych salach koncertowych na całym świecie. Jednocześnie zostajemy uczestnikami ich codziennego życia, miłosnych rozterek i wyzwań towarzyszących karierze artystycznej zdolnych kobiet w okresie PRLu. I choć na żadnym etapie nie ukrywały swojego pochodzenia, to ich żydowskie korzenie nadają całej historii zupełnie inny wymiar, pokazując trudy i przeciwności, z którymi musiały się mierzyć.

Zofia Rajfer – urodzona w rodzinie żydowskiej wokalistka i aktorka. Urodziła się w Polsce, od 1990 roku mieszka w Izraelu. W wieku 15 lat razem z siostrą bliźniaczką Czesławą rozpoczęły karierę artystyczną w studio piosenkarskim przy Telewizji Katowice. Występowały jako solistki zespołu „Śląsk”, przez wiele lat były solistkami zespołu cygańskiego „ROMA”, odnosząc sukcesy w wielu krajach świata. Pracowały również w Teatrze Żydowskim w Warszawie. Koncertowały niemal na wszystkich kontynentach, reprezentowały Izrael w konkursie Eurowizji, występowały w Paryskiej „Olimpii”. Nagrały wiele programów rozrywkowych dla telewizji izraelskiej oraz polskiej. Obecnie są jednymi z najpopularniejszych wokalistek wykonujących piosenki żydowskie w wielu krajach na świecie, a szczególnie w Izraelu. Są następczyniami znanego duetu sióstr Barry. W swoim repertuarze mają utwory w języku polskim, jidysz: https://www.wikiwand.com/pl/Jidysz, hebrajskim: https://www.wikiwand.com/pl/J%C4%99zyk_hebrajski oraz romskim: https://www.wikiwand.com/pl/J%C4%99zyk_romski.

MAL Spotykalnia – Biblioteka Sąsiedzka

ul. Powstańców Śląskich 126 (Galeria Handlowa Bemowo),  01-466 Warszawa
tel.: 509 532 551, 506 875 269

MAL Spotykalnia – Biblioteka Sąsiedzka

Powstańców Śląskich 126, Warszawa, Polska