12
kwietnia
2024

Godzina rozpoczęcia :
17:30

Godzina zakończenia:
19:00

Dla kogo ?

  • młodzież
  • dorośli
  • seniorzy

Zapraszamy do siedziby głównej Biblioteki na Pradze-Południe, przy ul. Jana Nowaka-Jeziorańskiego 24 w piątek 12 kwietnia 2024 r. o godz. 17:30 na spotkanie z dokumentalistą, reżyserem – Rafałem Gużkowskim. Na wydarzeniu odbędzie się pokaz filmu dokumentalnego autorstwa naszego gościa “Kraina Sanu”. Wstęp wolny (liczba miejsc ograniczona)

O “Kraina Sanu”: to film uznany za jeden z ciekawszych polskich filmów przyrodniczych ostatnich lat.

Reżyseria Rafał Gużkowski Zdjęcia: Łukasz Grudysz, Wojtek Gużkowski, Rafał Gużkowski Muzyka: Paweł Steczkowski, Dźwięk: Kamil Dobrowolski Lektor Jan Niemaszek Bieszczady znane, a nieznane. Miejsca, gdzie docierają tylko prawdziwi wielbiciele naszych gór. Bajkowe plenery, letnie burze, San zaczynający swój bieg od paru kropel w źródełku gdzieś na granicy polsko – ukraińskiej, napotkane przypadkiem stado żubrów czy jelenie rogi, widoczne gdzieś ponad karpacką łąką… A do tego wszystkiego opowieść o wędrówce ojca z synem wzdłuż górnego biegu Sanu, od Sianek aż po Rajskie, będąca jednocześnie historią o dorastaniu i wchodzeniu w męską dorosłość w starciu z dzikością natury… Zdjęcia do filmu realizowane były z takim właśnie zamysłem na przełomie lipca i sierpnia, przy współpracy z Bieszczadzkim Parkiem Narodowym, Strażą Graniczną oraz Nadleśnictwami Lutowiska i Stuposiany. Film nie tylko przedstawi miejsca, które nie są jeszcze turystycznie bardzo znane, a mają swój niesamowity klimat i historię – będzie również uczył, jak zachowywać się w dzikich (choć na terenie parku narodowego) Bieszczadach, na granicy Unii Europejskiej, gdzie Ukraina prześwituje przez korony drzew.

CO ZOBACZYMY W FILMIE? Film przedstawia krainę górnego Sanu, rozpoczynającego swój bieg umownie w Siankach, stanowiącego linię granicy polsko – ukraińskiej i płynącego aż do zbiornika w Solinie. Twórcy skupili się na przestawieniu historii, fauny i flory takich miejsc jak Beniowa, Tarnawa czy też dalej – Krywe i Hulskie. Pokazać chcą niezwykłe piękno torfowisk, przekazać opowieści o opuszczonych wioskach, po których pozostały ruiny cerkwi lub zapomniane cmentarze. Film oddawać będzie naturę dzikich Bieszczad, gdzie w naturalnym środowisku spotkać można jelenie, żubry, wilki oraz niedźwiedzie, a przy ogniu, który łączy i jednoczy wszystkich wędrowców, posłuchać słów regionalnych pieśni i dźwięków gitary.

Biblioteka Publiczna im. Z. J. Rumla ul. Jana Nowaka-Jeziorańskiego 24 (Terminal Kultury Gocław)