marca

Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy – Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego

ul. Koszykowa 26/28
tel.: 22 628 31 38; 22 537 41 73
e-mail: biblioteka@koszykowa.pl

Biblioteka na Koszykowej zaprasza na marcowe spotkanie z twórczyniami zinów “Girls to the Front” i “Rwa”.

Ziny to autorskie, niezależne publikacje wydawane własnym sumptem w małym nakładzie.
W tworzenie zinów może zaangażować się każdy(-a) z Was. Tematyka, jaką podejmują twórczynie i twórcy zinów, jest bardzo różnorodna – od życia codziennego poprzez muzykę, sztukę, literaturę i gry komputerowe aż po manifesty. Prezentują opowiadania, komiksy, luźne przemyślenia, rysunki, zdjęcia i wywiady w duchu estetyki “zrób to sama”.

Ziny to nieustanne poszukiwanie nowych form – rysunki, kolaże czy eksperymenty językowe. Do powielania nakładu najczęściej używa się ksero, technik manualnych, bądź też wydruku.

O samopublikowaniu, oddolnym głosie i tworzeniu bezpiecznych przestrzeni porozmawiamy z:

Agatą Barbarą Wnuk (Girls to the Front)
Angeliką Kaczorowską (Rwa)

“Girls to the Front” to feministyczna inicjatywa tworzona przez Olę Kamińską i Agatę Wnuk. Od ponad trzech lat organizują koncerty dziewczyn (często debiutujących) z Polski i z zagranicy, imprezy, performansy, dyskusje i warsztaty, a także co kilka miesięcy wydają własnego feministyczno-queerowego zina. Rozpoczęły swoją działalność z fascynacji dziewczynami w muzyce i chęci ujrzenia ich większej liczby na rodzimej scenie, kiedy w Polsce brakowało podobnych inicjatyw. Wkrótce sytuacja polityczna w Polsce tylko potwierdziła, że istnieje potrzeba bezpiecznej przestrzeni dla dziewczyn, w której będą mogły dzielić się swoją twórczością i wyrażać opinie bez przerywających im mężczyzn. Głównym celem Girls to the Front jest budowa społeczności kobiet, osób niebinarnych, trans i queer, dostępnej, inspirującej i wspierającej, w której każdy głos jest tak samo ważny.

“Rwa” zaczęła się od wspólnych chęci wydawania artzina w 2014 roku, jednak z czasem zajęła się również organizacją imprez z koncertami/setami/performansami/karaoke/wystawami. Próbujemy łączyć naszą ciągle zmieniającą się estetykę z tym co zaangażowane, a jednocześnie tworzyć miejsce dla tych niezbyt wpasowujących się w główny nurt form kreatywności. Zin “Rwa” tworzą Ania Płonka, Paulina Oknińska, Monika Proniewska i Angelika Kaczorowska.

Spotkanie poprowadzi Klaudia Rachubińska – absolwentka Wydziału Psychologii UW oraz Instytutu Kultury Polskiej UW, sekretarz redakcji czasopisma “Pleograf. Kwartalnik Akademii Polskiego Filmu”, członkini kolektywu researchersko-artystycznego Grupa ETC, pracuje nad rozprawą doktorską o cielesności kobiet w muzyce rozrywkowej.

26 marca (wtorek) 2019 r., godz. 19.00
Biblioteka na Koszykowej
Sala konferencyjna, gmach im. St. Kierbedziów
Koszykowa 26/28

Podczas spotkania będzie możliwość zakupienia wybranych numerów zinów.

Autorką plakatu jest Paulina Oknińska. Grafika pojawiła się w 6. numerze zina Girls to the Front “Obcość”.

ul. Koszykowa 26/28
tel.: 22 628 31 38; 22 537 41 73