czerwca

Biblioteka Główna (Wypożyczalnia 52)

ul. Kolegiacka 3
e-mail: wilanow@bibliotekawilanowska.pl

• dzieci

Konia z rzędem temu, kto zna wszystkie frazeologizmy związane z końmi. Te szlachetne zwierzęta od zawsze przykuwały uwagę. Były cenne, pomagały w pracy, stanowiły środek transportu. Odgrywały również ważną rolę w wojsku. Jazda konna stała się nawet sportem. Nic dziwnego zatem, że konie zadomowiły się w kulturze i języku. Znajdujemy je w przysłowiach, związkach frazeologicznych, powiedzeniach i metaforach.

Pragnąc przybliżyć dzieciom świat kultury i języka, zapraszamy na spotkanie autorskie z Ulą Kowalczuk “Konizmy – jak koń opanował język polski”, które odbędzie się 7 czerwca (piątek) o godzinie 10:00 w Bibliotece Głównej przy ul. Kolegiackiej 3.

“Książka, której jestem autorką, opisuje te konstrukcje językowe przez pryzmat historii związków koni z człowiekiem, etosu tych szlachetnych zwierząt, które przez wieki wspólnie z ludźmi budowały cywilizację, jak również przez pryzmat moich osobistych doświadczeń w relacjach z końmi” – wspomina Ula Kowalczuk. W pięknie wydanej i wzbogaconej o ilustracje Magdy Braciszewskiej-Klimek książce “Koń jaki jest każdy widzi. Alfabetyczny zbiór 300 konizmów”, autorka zawarła felietony, których przyczynkiem stały się właśnie konizmy. Publikacja obfituje w liczne ciekawostki i anegdoty, z którymi autorka będzie zaznajamiać dzieci podczas spotkania.

Biblioteka Główna (Wypożyczalnia 52)

ul. Kolegiacka 3
e-mail: wilanow@bibliotekawilanowska.pl