maja

Czytelnia Naukowa Nr I

ul. św. Wincentego 85
e-mail: czytelnia@multibiblioteka.waw.pl

Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy zaprasza na spotkanie varsavianistyczne, które odbędzie się w Czytelni Naukowej nr I.

Tematem prelekcji będzie Warszawa oraz pierwsi Piastowie.

Pierwsi Piastowie – mianem tym określa się członków tejże dynastii od czasów jej założycieli, aż do potomstwa Bolesława III Krzywoustego. Czasem do pierwszych Piastów zaliczane są też dzieci Bolesława IV Kędzierzawego.

Według legendy wiele wieków temu na ziemiach polskich rządził okrutny władca imieniem Popiel. Poddani Popiela ponoć wszczęli bunt, pokonali go (jego samego – jak głosi legenda – zjadły myszy w kruszwickiej wieży) i ogłosili królem Siemowita – syna Piasta. Po nim zaś rządy miał objąć jego syn Lestek, następnie Siemomysł, który uznawany jest za ojca Mieszka I.

Te powyższe informacje możemy zaczerpnąć ze źródeł historycznych, ale dlaczego wąsaci Piastowie? Tego i wiele innych ciekawych rzeczy dowiemy się przychodząc na wykład.

Wykład varsavianistyczny poprowadzą przewodnicy warszawscy Paweł Łoś i Monika Demczyńska ze Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych “Złota Kaczka” w ramach projektu “Warszawa też jest Seniorką 2017-2019”, współfinansowanego przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy.

Herby Piastów

Czytelnia Naukowa Nr I