28
czerwca
2019

Godzina rozpoczęcia :
18:00

Godzina zakończenia:
20:00

Biblioteka Publiczna im. St. Staszica w Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy

ul. Z. Romaszewskiego 19
01-874 Warszawa
tel.: 22 663 83 14
fax: 22 669 60 12
e-mail: sekretariat@bibliotekabielany.waw.pl

Dla kogo ?

  • młodzież
  • dorośli
  • seniorzy

Anna Szymańska – urodzona w Nowym Sączu w 1989 r., absolwentka studiów licencjackich oraz magisterskich katedry Porównawczych Studiów Cywilizacji na Uniwersytecie Jagiellońskim, dyplomatka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie z 2019 r. Dyplom z malarstwa w pracowni profesora Jarosława Modzelewskiego. Aneks z ceramiki pod kierunkiem profesora Stanisława Bracha.

Interesują ją kultury Ameryki Łacińskiej oraz Azji i Pacyfiku w kontekście rodzimych wierzeń i tradycji, z których czerpie inspirację dla swojej twórczości. Jej pasją są również podróże, które inspirują do artystycznych poszukiwań. W malarstwie wizualizuje te zainteresowania.

Dyplom z malarstwa pt. “Santa Muerte” jest próbą znalezienia odpowiedzi na pytania dotyczące śmierci oraz różnym sposobem jej percepcji w wielu tradycjach kulturowych. Główną inspiracją pracy dyplomowej była tradycja meksykańskich pochodów odbywających się w Dniu Zmarłych – Dia de las muertes i próba konfrontacji tego podejścia, które jest pełne energii i koloru, z bardziej uspokojonym i pełnym zadumy sposobem traktowania śmierci w Zachodnim Kręgu Kulturowym.

Śmierć w tradycjach Mezo Ameryki wydaje się być bardziej obecna, przez to oswojona. Zmarli stają się opiekunami domów, a ich czaszki ustawiane są niczym ołtarzyki i ozdabiane w najróżniejszy sposób. Oprócz smutku jest tam paradoksalnie miejsce na celebrację życia.

Aneksem do dyplomu jest rzeźba ceramiczna, która prezentuje podejście zaczerpnięte z filozofii wabi sabi. Jest to sposób myślenia, który często przejawia się również w estetyce.
Jej głównymi cechami jest używanie naturalnych materiałów, asymetryczność, nieregularność i chropowatość form. Ważniejsze od idealizacji formy jest jej prostota, minimalizm i naturalność. Istotna w tej filozofii jest droga do celu, a nie sam efekt. Czerń użyta w rzeźbie jest symbolem żałoby a jej forma, która nawiązuje do projektów ekourn, przypomina kamień, jajo lub skorupę – symbol początku, końca, a także cykliczności i naturalności śmierci.

 

Biblioteka Publiczna im. St. Staszica w Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy

ul. Z. Romaszewskiego 19
01-874 Warszawa
tel.: 22 663 83 14
fax: 22 669 60 12
e-mail: sekretariat@bibliotekabielany.waw.pl