10
maja
2022

Godzina rozpoczęcia :
18:00

Godzina zakończenia:
19:00

Biblioteka “Przy Zawiszy” (W76)

Al. Jerozolimskie 121/123
02-017 Warszawa
tel.: 22 629 79 58
e-mail: przyzawiszy@bpochota.waw.pl

Dla kogo ?

  • młodzież
  • dorośli
  • seniorzy
Przed nami XIX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Z tej okazji zapraszamy 10 maja na godzinę 18:00 do Biblioteki “Przy Zawiszy” (Al. Jerozolimskie 121/123) na spotkanie z Markiem Łasiszem “Wyspa Wielkanocna. Podróż na koniec świata”.
Trzysta lat temu pierwsi Europejczycy zobaczyli wybrzeże nieznanej wyspy. Zamieszkiwał ją odizolowany od świata lud, który tworzył unikalne dzieła sztuki — ogromne kamienne posągi. Jak powstawały, jak były transportowane? Te i inne pytania zadawali sobie pierwsi odkrywcy oraz całe pokolenia badaczy. Dziś wiemy znacznie więcej o tej zagubionej wśród fal oceanu wyspie. Czy naprawdę ma ona jeszcze przed nami jakieś tajemnice?
 
Dzięki zajmującej opowieści i wielu fotografiom przeniesiemy się na niezwykłą wyspę. Odwiedzimy dawne stanowiska i będziemy wędrować przez unikalny krajobraz. Zajrzymy na plażę Anakena, wejdziemy do wnętrza wulkanu i zdobędziemy najwyższy szczyt wyspy. Zejdziemy do jaskiń stworzonych przez lawę. Odwiedzimy też współczesne miasteczko Hanga Roa i spotkamy jego mieszkańców. Staniemy wobec wielu zagadkowych kwestii. Skąd przybyli pierwsi osadnicy? Jak żyło się na małym skrawku lądu na środku Oceanu Spokojnego? Jak powstawały słynne posągi? Czy naprawdę tutejsza kultura upadła w wyniku katastrofy ekologicznej? Na te i wiele innych pytań postara się odpowiedzieć autor, archeolog i kulturoznawca, dzieląc się wrażeniami z podróży, mnóstwem ciekawostek i intrygujących faktów.
O autorze:
Marek Łasisz ukończył z wyróżnieniem archeologię na Uniwersytecie Warszawskim i kulturoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracował na wykopaliskach archeologicznych w Polsce i w Peru. Zawodowo zajmuje się popularyzacją wiedzy, realizując wykłady naukowe i prelekcje podróżnicze. Jest autorem powieści przygodowych “Dom wilka” i “Fenomen” oraz książki “Wyspa Wielkanocna. Podróż na koniec świata”.

Spotkanie dofinansowane jest ze środków Instytutu Książki.

Wejście do biblioteki znajduje się z tyłu budynku, po schodach, bez podjazdu dla wózków.

Biblioteka “Przy Zawiszy” (W76)

Al. Jerozolimskie 121/123
02-017 Warszawa
tel.: 22 629 79 58
e-mail: przyzawiszy@bpochota.waw.pl

Biblioteka “Przy Zawiszy”, Aleje Jerozolimskie 121/123https://bpochota.waw.pl/index.php
22 629 79 58