września

ul. Grójecka 109
e-mail: wge@bpochota.waw.pl

• dzieci

Barwny świat ilustracji to wystawa małej grafiki – plastikorytów ze stempli rytych w pleksiglasie, kolorowanych holenderskimi ecoline’ami. Są to prace tworzone “do szuflady”, rzadko wykorzystane w książkach. Najczęściej nakład rozdawany był znajomym, a część sprzedawana na jarmarkach w Suwałkach i w Augustowie. Dlatego wystawę przekornie można nazwać “obrazkami jarmarcznymi”.

Wystawa w Warszawskiej Galerii Ekslibrisu, ul. Grójecka 109 czynna będzie do końca listopada.
Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!

Juliusz Szczęsny Batura
pochodzi z Augustowa. W roku 1977 uzyskał magisterium z matematyki na Filii Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku. W 1986 roku Ministerstwo Kultury i Sztuki nadało mu uprawnienia artysty grafika. Zawodowo związany był z Młodzieżowym Domem Kultury w Augustowie, Społeczną Szkołą Podstawową STO w Augustowie i Młodzieżowym Domem Kultury w Suwałkach. Stworzył ponad tysiąc trzysta ekslibrisów i ilustracji, wykonał około dwustu kukieł oraz dekoracji dla Dziecięcego Teatru Lalkowego “Bajama” w Augustowie, a także zilustrował kilkanaście książek. To sprawia, że jest grafikiem bardzo rozpoznawalnym. W graficznej twórczości wyróżnia się charakterystycznym stylem. Prosta kreska, idealna kompozycja i nienaganne liternictwo powodują, że jego prace rozpozna nawet początkujący kolekcjoner. Ulubionymi technikami artysty są linoryt i plastikoryt.

Warszawska Galeria Ekslibrisu

ul. Grójecka 109