grudnia

Biblioteka “Pod Skrzydłami” (W75)

ul. Grójecka 109
e-mail: podskrzydlami@bpochota.waw.pl

• dzieci
Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu “Wieczory Kultur Świata” w Bibliotece “Pod Skrzydłami” przy Grójeckiej 109. Już w sobotę 4 grudnia o 15:00 Saida Siczek, artystka pochodząca z Tuwy, która opowie nam o rodzinnym kraju, wykorzystując sztukę malowania piaskiem na szkle.
Tuwa to góry Sajany, stepy i piękna rzeka Jenisej. Tuwa to śpiew gardłowy praktykowany przez mieszkańców od tysiącleci i szaman, do którego idziemy, gdy ktoś zachoruje, albo żeby przegnać złe moce. Życie rdzennych mieszkańców Tuwy to łowiectwo, stepowe pastwiska i jurta – namiot pokryty skórami.

Zapraszamy na niezwykłą, wręcz mistyczną podróż inspirowaną tradycyjnymi melodiami i tekstami źródłowymi pochodzącymi z tej odległej azjatyckiej krainy.

SAIDA SICZEK – artystka plastyk z Tuwy, członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Ukończyła Wyższe Studia Pedagogiczne w Irkucku oraz studia na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.
Uprawia rysunek, malarstwo sztalugowe i ścienne, malarstwo na jedwabiu oraz Sand Art – sztukę malowania piaskiem. W swoich pracach porusza tematy związane z przyrodą, człowiekiem i otaczającym światem. Istotnymi elementami dla budowania nastroju w obrazach autorki są: emocje, kolor, światło, rysunek, materia, muzyka, metamorfoza oraz ich wzajemne przenikanie. Chętnie podejmuje nowe wyzwania warsztatowe, nie ograniczając się do jednej techniki. Inspiracje do prac artystycznych czerpie m.in. z kultury i przyrody rodzinnej Tuwy, która graniczy z Mongolią.
Otrzymała honorowy tytuł „Przyjaciela Fundacji” od Fundacji Psychoonkologii i Promocji Zdrowia „Ogród Nadziei”.
Brała udział w wielu wystawach, a jej prace znajdują się w zbiorach kolekcjonerów z Tuwy, Polski, Francji, Rosji, Holandii, Kanady i Meksyku.

Spotkanie realizowane jest dzięki Budżetowi Obywatelskiemu w Warszawie.

Biblioteka “Pod Skrzydłami” (W75)

ul. Grójecka 109
e-mail: podskrzydlami@bpochota.waw.pl