maja

Oddział “Czechowice” – Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 116, Biblioteka dla Dzieci nr 64

ul. Plutonu AK “Torpedy” 47
e-mail: bd64@bpursus.waw.pl; bdm116@bpursus.waw.pl

Biblioteka Publiczna, Dyskusyjny Klub Książki oraz Instytut Książki serdecznie zapraszają na spotkanie autorskie z Jackiem Hołubem.

Tematem spotkania będzie książka “Żeby umarło przede mną. Opowieści matek niepełnosprawnych dzieci”, która znalazła się w finale Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej oraz zdobyła nominację do Kryształowej Karty Polskiego Reportażu.

“W latach 2008–2017 za niepełnosprawne uznano 218 tysięcy dzieci. Część z nich, tych najciężej chorych i głęboko niepełnosprawnych intelektualnie, pozostanie dziećmi do końca życia. Aż do śmierci będą potrzebowały pomocy przy wykonywaniu najprostszych czynności: myciu, jedzeniu, załatwianiu potrzeb fizjologicznych. Napisałem tę książkę, by pokazać, co ich matki przeżywają na co dzień. Bardzo rzadko słyszymy ich głos. Nikt nie jest w stanie opowiedzieć, co czuje żona porzucona przez męża z powodu wady genetycznej ich córki. Matka próbująca opanować atak szału niepełnosprawnego intelektualnie dwudziestopięciolatka. Kobieta patrząca na wijące się z bólu kilkumiesięczne niemowlę. Żegnająca dziecko w szpitalnej kostnicy. Nikt oprócz nich samych. Ta książka to opowieści pięciu kobiet. Spisywałem je przez rok. Z pewnością by nie powstała, gdyby nie moje osobiste doświadczenie”.

cyt.: Jacek Hołub

Spotkanie moderuje bibliotekarka – Lucyna Dąbrowska