Biblioteka Główna (Wypożyczalnia 52)

ul. Kolegiacka 3
e-mail: wilanow@bibliotekawilanowska.pl

Wystawa “Dni Powstania – Warszawa 1944” w Wilanowie

Od 16 lipca do 31 sierpnia 2019 r. w Bibliotece przy ul. Kolegiackiej 3 można obejrzeć wystawę “Dni Powstania – Warszawa 1944“. Ekspozycję przygotowało Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie we współpracy z Oddziałowym Biurem Edukacji Publicznej IPN w Gdańsku oraz Muzeum Powstania Warszawskiego.

Wystawa ma wymiar symboliczny. Odwołuje się do pojęć i symboli, charakteryzujących Powstanie Warszawskie w sposób szczególnie pełny i wyrazisty. Poszczególne panele odwołują się do bohaterskiej walki powstańców i zbiorowego wysiłku mieszkańców stolicy, nadających głęboki sens pojęciom – solidarność, bohaterstwo, ofiarność. Ukazują odsiecz oddziałów AK, płynących z terenu kraju. Nadzieję pokładaną w pomocy Aliantów Zachodnich, która okazała się tak nikła. Obrazują zmarnowany wysiłek żołnierzy armii Berlinga, poległych na przyczółku czerniakowskim. Mówią o zdradzie “sojusznika naszych sojuszników”, czekającego na agonię miasta i jego obrońców. Zwiedzający mogą zobaczyć między innymi wielkoformatowe płótna, przy prezentacji których wykorzystana została przestrzeń i światło oraz panele fotograficzne, przedstawiające tragedię żołnierzy Armii Krajowej oraz mieszkańców Warszawy. Zamiarem organizatorów było oddanie atmosfery, jaka towarzyszyła dramatycznym miesiącom Powstania Warszawskiego.

Autorzy wystawy:

dr Tomasz Łabuszewski, dr Kazimierz Krajewski, dr Paweł Sasanka, Sławomir Stępień.

Wstęp wolny.

Serdecznie zapraszamy.