Wystawa w 75. rocznicę Powstania Warszawskiego

Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy – Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego zaprasza na wystawę Powstanie Warszawskie w obiektywie Jana Pillicha “Marka” przygotowaną dla uczczenia 75. rocznicy Powstania Warszawskiego.

Wystawa prezentuje wybrane zdjęcia żołnierza Armii Krajowej Jana Pillicha, wykonane w czasie Powstania Warszawskiego w zachodniej części Śródmieścia Południowego, w rejonie ulic Marszałkowskiej, Wilczej, Hożej, Koszykowej, Śniadeckich i Poznańskiej. Większość z nich nie była do tej pory publikowana.

Na fotografiach ukazane są miejsca walk i działań batalionu AK “Zaremba-Piorun” oraz dowództwa VII Obwodu Okręgu Warszawskiego AK “Obroża”, funkcjonowanie służb kwatermistrzowskich i uzbrojenia, barykady, groby powstańcze oraz postępujące zniszczenia tego rejonu Warszawy.

Zdjęcia Jana Pillicha z 1944 roku zestawiono z fotografiami tych samych miejsc z okresu międzywojennego i współczesnymi. Materiały te uzupełniono niemieckimi zdjęciami lotniczymi Warszawy z 1944 roku z zasobów amerykańskich archiwów oraz przedwojennymi i współczesnymi planami Warszawy, na których zaznaczono obiekty sfotografowane w 1944 roku.

Fotografie Jana Pillicha pochodzą ze zbiorów Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy – Biblioteki Głównej Województwa Mazowieckiego i stanowią część kolekcji 177 negatywów z daru Władysława Bartoszewskiego. Wykorzystane zdjęcia zostały szczegółowo opracowane przez Zygmunta Walkowskiego, który dokonał precyzyjnej identyfikacji miejsc i obiektów na zdjęciach oraz określił czas wykonania fotografii.

Do 15 września 2019 r. wystawę prezentujemy w hotelu Metropol, położonym w sercu Warszawy, w bliskim sąsiedztwie miejsc utrwalonych na zdjęciach (boczny hol hotelu, wejścia od strony ul. Marszałkowskiej i Al. Jerozolimskich).

Dział Varsavianów oraz Dział Prezentacji Zbiorów
Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy
Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego