Dotyczy:

Biblioteka Główna (Wypożyczalnia 52)

ul. Kolegiacka 3
02-960 Warszawa
tel.: 22 423 57 55
e-mail: wilanow@bibliotekawilanowska.pl

Wystawa „Štěpán Zavřel – Ilustracje” – ul. Kolegiacka 3

Kto: Wilanowska Biblioteka Publiczna, Wydawnictwo Tatarak

Co: Wystawa „Štěpán Zavřel – Ilustracje”

 Kiedy: wrzesień 2022, w godzinach pracy Biblioteki

Gdzie: Biblioteka Główna, ul. Kolegiacka 3

 

Wspaniałe, baśniowe, magiczne, zachwycające. Prace Štěpána Zavřela urzekają niesamowitą atmosferą i pięknymi światami. Dzięki uprzejmości Wydawnictwa Tatarak we wrześniu w Bibliotece Głównej prezentujemy ilustracje artysty do czterech książek: „Odnalezione słońce”, „Dziadek Tomek”, „Ostatnie drzewo” oraz „Sen o Wenecji”. Zachęcamy do zapoznania się z wycinkiem twórczości czeskiego ilustratora, która nadal pozostaje mało znana w naszym kraju.

Štěpán Zavřel (1932-1999) czeski artysta zajmujący się tworzeniem książek, ilustracji, filmami i malarstwem. Założyciel Międzynarodowej Szkoły Ilustracji w Sàrmede. Z jego inicjatywy powstała Międzynarodowa Wystawa Ilustracji Książki Dziecięcej. Studia rozpoczął na wydziale Kinematografii w Czechosłowacji. Następnie uczył się na Akademii Sztuk Pięknych w Rzymie i na wydziale Scenografii i Projektowania Kostiumów w Monachium.

Nim na stałe osiadł w regionie Wenecji Euganejskiej, gdzie jego dom stał się przystanią dla artystów z wielu krajów, mieszkał w Rzymie, Niemczech i Londynie. Jego prace wystawiano w muzeach i galeriach całego świata.

Podróże ilustratora miały wpływ nie tylko na ukształtowanie się charakteru i poglądów artysty, ale i wykształcenie jego unikalnego stylu. Prace Zavřela charakteryzuje baśniowość, delikatna kreska i widoczna fascynacja twórczością Marca Chagalla.