Biblioteka Główna (Wypożyczalnia 52)

ul. Kolegiacka 3
e-mail: wilanow@bibliotekawilanowska.pl

Wystawa “Żegota – Rada Pomocy Żydom” w Wilanowie

Kto: Wilanowska Biblioteka Publiczna, Instytut Pamięci Narodowej

Co: Wystawa ilustracji “Żegota – Rada Pomocy Żydom”

Kiedy: kwiecień 2024 w godzinach pracy Biblioteki

Gdzie: Biblioteka Główna, ul. Kolegiacka 3

Działała od 1942 roku, także na terenie gett i obozów koncentracyjnych. Skupiała się na niesieniu pomocy Żydom w szerokim znaczeniu tego słowa. Pomagała znaleźć lokum, wspierała finansowo, załatwiała potrzebne dokumenty, ratowała zarówno dzieci jak i dorosłych od śmierci. Zakończyła działalność w 1945 roku, ale udało jej się ocalić wiele istnień – przynajmniej kilka tysięcy osób. Działalność w jej strukturach mogła zakończyć się śmiercią, nie brakowało jednak chętnych gotowych pomagać tym, którzy tego potrzebowali.

Prezentowana w Bibliotece Głównej wystawa autorstwa dr. Marcina Urynowicza oraz dr. Pawła Rokickiego pozwala zgłębić temat związany z pomocą udzielaną przez Radę Pomocy Żydom “Żegota” w czasie II wojny światowej. Pokazuje szerokie pole działalności i ludzi, którzy nie wahali się ryzykować życiem w imię większego dobra.

Za udostępnienie ekspozycji dziękujemy Instytutowi Pamięci Narodowej.

zdjęcie dekoracyjne