Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy

ul. św. Wincentego 85
fax.: 22 814 24 07 wew. 7
e-mail: info@multibiblioteka.waw.pl

“Z książką na start” na Targówku

Miło jest nam poinformować, że Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy, bierze udział w projekcie “Z książką na start” oraz otrzymała certyfikat Biblioteka Przyjazna Dzieciom.

“Z książką na start”, to projekt skierowany do dzieci w wieku do 6 lat i ich rodziców, który ruszył w marcu 2016 roku w Gdańsku, a do którego sukcesywnie dołączają kolejne biblioteki województwa pomorskiego, a od października 2018 roku także z Warszawy.

Organizator akcji Fundacja Metropolia Dzieci, zaprasza do bibliotek po odbiór Pakietu Startowego Małego Czytelnika i do rozpoczęcia przygody z książką.

Fundacja Metropolia Dzieci wraz z bibliotekami publicznymi województwa pomorskiego rozpoczęła realizację projektu “Z książką na start” w marcu 2016 r. W ciągu 2 lat trwania projektu swoją przygodę z biblioteką, rozpoczęło już ponad 12 000 najmłodszych mieszkańców naszego regionu. Obecnie w projekcie bierze udział 49 bibliotek publicznych, mających swoje siedziby i filie w 135 miejscowościach i dzielnicach w Warszawie i województwie pomorskim.

Akcja wzorowana jest na brytyjskim projekcie Bookstart, który działa od 1992 roku i przynosi świetne rezultaty. Zachęcamy rodziców i dzieci do odwiedzenia biblioteki, gdzie Mały Czytelnik otrzyma Pakiet Startowy, a w nim Paszport Małego Czytelnika oraz książkę dopasowaną do jego wieku i zainteresowańw prezencie. Na dobry start!

W Paszporcie Mały Czytelnik będzie zbierał pieczątki za każdą wizytę zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, a po uzbieraniu 10 pieczątek otrzyma imienny dyplom, potwierdzający jego czytelnicze zainteresowania. To świetna motywacja dla dzieci. Celem projektu jest nie tylko wzrost czytelnictwa. To rzeczywiście, najszybszy i najbardziej wymierny rezultat akcji. Najważniejsze jednak jest, aby rodzice spędzali czas z dziećmi: poza domem w drodze do biblioteki, w bibliotece wspólnie wybierając książki, a w domu przy wspólnym czytaniu. Aby rozmawiali o przeczytanych książkach i znajdowali w nich ciekawe tematy, dzięki którym dziecko rozwinie wiedzę, słownictwo i kreatywność. To wszystko zaowocuje w trudnym okresie dojrzewania – rodzicom łatwiej będzie utrzymać kontakt z dzieckiem, dzięki rozmowom, a później w dorosłym życiu, da oczytanemu dziecku przewagę w zdobyciu przyjaciół i ciekawej pracy.

Wierzymy, że uczestnicząc w projekcie “Z książką na start”, inwestujemy w przyszłość najmłodszych członków rodziny – dzieci, w ich wiedzę i pewność siebie, którą wykorzystają, wchodząc w dorosłość i podejmując mądre decyzje. Czytanie jest bezpłatne, a biblioteki dostępne dla wszystkich, bez względu na możliwości finansowe rodziny.

Spodziewamy się również, że rodzice i opiekunowie, odwiedzający biblioteki wspólnie z maluchami, będą mieli okazję się przekonać, że księgozbiór jest naprawdę imponujący i każdy znajdzie coś dla siebie.

Warto pamiętać, że MIŁOŚĆ DO KSIĄŻEK JEST PREZENTEM NA CAŁE ŻYCIE.

Placówki Biblioteki Publicznej na Targówku biorące udział w projekcie “Z książką na start”:

Serdecznie zapraszamy!

Więcej informacji o projekcie oraz adresy wszystkich bibliotek można znaleźć na stronie www.zksiazkanastart.pl oraz stronach www bibliotek. Zapraszamy również do śledzenia profilu projektu na portalu Facebook: facebook.com/zksiazkanastart

Patroni projektu “Z książką na start” Instytut Książki, Biblioteka Narodowa, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, Marszałek Województwa Pomorskiego

Darczyńcy projektu “Z książką na start” Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polska Spółka Gazownictwa, Fundacja KGHM, Fundacja PZU, Fundacja LOTOS Zakład Wodociągów i Kanalizacji Tczew wsparł projekt realizowany w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Aleksandra Skulteta w Tczewie.

plakat z książką na start