Zgłoś najlepszą polską książkę 2019 roku!

Ruszyła 13. edycja wyjątkowego konkursu – Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. Wydawcy, księgarze, bibliotekarze oraz czytelnicy mogą zgłaszać kandydatów do tego prestiżowego wyróżnienia jeszcze do końca stycznia. Laureaci i nominowani otrzymują nagrody warte łącznie 300 tysięcy złotych.

Zgłoszenia do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy

Książki można zgłaszać w następujących kategoriach: proza, poezja, literatura dziecięca i edycja warszawska do 31 stycznia 2020 roku za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego, dostępnego na stronie projektu lub pocztą tradycyjną na adres: Biuro Kultury, Urząd m.st. Warszawy, pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa z dopiskiem “Nagroda Literacka m.st. Warszawy”.  Szczegóły znajdują się w regulaminie nagrody na stronie www.um.warszawa.pl/nagrodaliteracka

Więcej informacji: nagrodaliteracka@um.warszawa.pl lub pod numerem tel. 22 443 03 66.

Nagroda Literacka m.st. Warszawy, sięgająca w swojej historii lat 1926-38, w obecnej formie przyznawana jest od 2008 roku. Pierwszym jej laureatem był najstarszy syn Adama Mickiewicza – Władysław, ostatnim zaś przed wojną – Leopold Staff. Nagrodą tą wyróżniono także twórców takich, jak: Wacław Berent (1929), Tadeusz Boy-Żeleński (1933), Pola Gojawiczyńska (1935), Maria Kuncewiczowa (1937). Wyróżnienie, które zyskało godne miejsce wśród polskich nagród literackich, ma na uwadze również promocję czytelnictwa. Nagrodzie towarzyszy szereg wydarzeń popularyzujących literaturę i zachęcających do czytania, m.in.: spotkania autorskie podczas majowych Warszawskich Targów Książki na stoisku Zaczytana Warszawa czy Imienin Jana Kochanowskiego.

Nagrody w konkursie przyznawane są w pięciu kategoriach: w prozie, poezji, literaturze dziecięcej i za książki varsavianistyczne. Szczególnym wyróżnieniem jest tytuł Warszawskiego twórcy, którego spośród wybitnych polskich pisarzy związanych z Warszawą wyłania jury konkursu za całokształt twórczości literackiej. Laureaci poprzednich edycji w tej kategorii to najwybitniejsze postaci polskiej literatury, m.in. Ernest Bryll, Hanna Krall, Tadeusz Konwicki i Kazimierz Orłoś.

Fundator i organizator: Miasto Stołeczne Warszawa
Współpraca: Biblioteka Narodowa