Biblioteka Publiczna im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy

ul. Jana Nowaka-Jeziorańskiego 24
tel.: /22/ 277 61 00
e-mail: biblioteka@bppragapd.pl

Znajdźmy wspólny język. Relacja z V Nocy Bibliotek na Pradze-Południe

W sobotę, 5 października 2019 r., już po raz piąty miłośnicy książek spotkali się w bibliotekach na terenie całej Polski, aby świętować kolejną Noc Bibliotek. W tym dniu Książnice były otwarte w niestandardowych godzinach, wieczornych i nocnych, a organizując spotkania autorskie, warsztaty, gry, wykłady i inne aktywności, wcielały w życie hasło tegorocznej edycji – “Znajdźmy wspólny język”.

Południowopraska Biblioteka Publiczna im. Zygmunta Jana Rumla już po raz czwarty włączyła się do tej akcji, proponując wiele interesujących wydarzeń. Tuż po uroczystej inauguracji Nocy Bibliotek, którą poprowadziły: Dyrektor Biblioteki, Mirosława Majewska oraz Naczelnik Wydziału Kultury i Sportu w Urzędzie Dzielnicy Praga Południe, Iwona Kaczorowska, zaprosiliśmy dzieci oraz ich rodziców, na spotkanie z Edytą Jungowską. Aktorka, lektorka i właścicielka wydawnictwa Jung-Off-Ska, nosi, jako pierwsza, miano Ambasadorki Dobrej Książki na rok 2019/2020, a co za tym idzie wraz z Biblioteką, zachęca do jak najczęstszego odwiedzania południowopraskiej Książnicy i spędzania czasu z książką w ręku.

Dzieci uczestniczyły również w aktywnościach, przygotowanych przez pracowników bibliotecznych filii: warsztatach “Komu bliski Beskid Niski, czyli kim są Łemkowie?” oraz zajęciach plastycznych „Lampiony”. Również osoby dorosłe nie mogły narzekać na brak zajęć. Tuż po godzinie 19:00 rozpoczęło się spotkanie autorskie z Filipem Springerem, który promował swoją najnowszą książkę “Dwunaste: Nie myśl, że uciekniesz”. Spotkanie z autorem poprowadził dziennikarz Wojciech Szot. Miłośnicy zagadek i wyzwań logicznych, mogli wziąć udział w detektywistycznej mobilnej grze miejskiej “Korona z berylów” oraz w dwóch escape roomach: książkowym oraz filmowym.

Podczas Nocy Bibliotek wręczono nagrody laureatom “Wakacyjnego bingo książkowego” oraz wyłoniono zwycięzców akcji “Kupon dla przyjaciela”, organizowanej przez Koło Przyjaciół Obcojęzycznej. Dodatkowo można było sprawdzić swoje manualne zdolności i wziąć udział w warsztatach “Nicią malowane”, polegających na wyszyciu najważniejszych punktów na mapie dzielnicy Praga-Południe. Zainteresowani poznawali zasady chińskiej kaligrafii, pod okiem wolontariuszki.

W tę październikową sobotę Biblioteka, przy ul. Meissnera 5 była otwarta aż do godziny 22:00.

Dziękujemy wszystkim za tak liczne przybycie i udział we wszystkich wydarzeniach.

Zapraszamy za rok na kolejną, VI edycję Nocy Bibliotek na Pradze-Południe.