12. edycja Nagrody Kapuścińskiego

Do 15 stycznia 2021 można zgłaszać książki reporterskie wydane w 2020 roku. Trwa 12. edycja Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Wkrótce prace rozpocznie Jury w nieco zmienionym składzie.

Katarzyna Surmiak-Domańska, dotychczasowa jurorka, obejmie funkcję Przewodniczącej Jury w miejsce Piotra Mitznera, a Maria Krawczyk, związana z Nagrodą od 2019 roku, zastąpi Bożenę Dudko w roli Sekretarza. Do jury powraca Elżbieta Sawicka. W składzie pozostają Julia Fiedorczuk, William R. Brand i Abel A. Murcia Soriano.
Książki do Nagrody mogą zgłaszać – do 15 stycznia 2021 roku – autorzy, tłumacze, wydawcy, a także czytelnicy i czytelniczki. Warunek to publikacja w 2020 roku – w Polsce i po polsku. Regulamin konkursu znajduje się tu.
Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego, ustanowiona 4 stycznia 2010 roku przez Radę m.st. Warszawy, jest przyznawana najlepszym książkom reporterskim, które podejmują ważne problemy współczesności i pogłębiają wiedzę o świecie innych kultur. To również forma uhonorowania Ryszarda Kapuścińskiego, wybitnego reportera, dziennikarza, publicysty, poety, który w stolicy mieszkał przez większość swego życia, i jest też jednym z najczęściej tłumaczonych polskich autorów.

Miasto Stołeczne Warszawa jest organizatorem i fundatorem Nagrody, a patronat honorowy sprawuje Alicja Kapuścińska, żona pisarza. Konkurs współorganizuje redakcja „Gazety Wyborczej”. Partnerem Nagrody jest Fundacja im. Ryszarda Kapuścińskiego Herodot.

Szczegółowe informacje o dotychczasowych nominowanych, laureatach i laureatkach oraz samej Nagrodzie im. Ryszarda Kapuścińskiego można znaleźć na stronie Kulturalna Warszawa.