dla dzieci

Pracownia Aurory

To książka o tym, dlaczego warto wyjść z domu nawet w ponury i deszczowy dzień. A także o tym, co może się wydarzyć, kiedy oderwiemy wzrok od ekranu i spojrzymy w oczy drugiego człowieka.

Czytaj dalej

Cyrkowcy

Zawsze myślałem, że problemy Pawła brały się stąd, że nie był on w stanie powstrzymać się od kłamstwa.

Czytaj dalej

Daję słowo! Wędrówki po języku i literaturze

Ta książka zaprasza do tego, by wędrując po różnych tekstach rozpoznawać ważne słowa – takie, które pozwalają nam zrozumieć siebie, innych ludzi i świat, w którym żyjemy.

Czytaj dalej

Na Giewont się patrzy

“Przy piecu się siedziało, światła nie było, ino świeca czy lampa naftowa. Trzeba było przykręcać knot, żeby naftę oszczędzać. Jak zimą była pełnia, to przy księżycu my czytali.”

Czytaj dalej

Kefir w Kairze

Bez względu na to, ile masz lat, już czas, by zacząć zwiedzać świat. Na podróże nie masz forsy? Czasu? Wystarczy spojrzeć do atlasu albo zakręcić raz globusem, a wtedy pomkniesz jednym susem do Azji albo Afryki – nie martw się upałem dzikim. Umówmy się, że na trzy-cztery skoczysz do którejś z dwóch Ameryk. Przebiegniesz truchtem Europę, w Australii też postawisz stopę. Zapytasz: “Czy to się tak da?” Odpowiedź zna...

Czytaj dalej

Mały Chopin

Zabawna, wierszowana opowieść o tym, jak mały Frycek stał się genialnym kompozytorem.

Czytaj dalej

Wilczek

Świat małego Wiktora, zwanego żartobliwie Wilczkiem (od piosenki Obława Jacka Kaczmarskiego) zmienia się w ciągu jednego dnia. Tajemniczy Wron sprawi, że w niedzielny poranek chłopiec nie obejrzy Teleranka, na który z niecierpliwością czeka, zabroni ludziom wychodzić z domu i zrani pluszowego psa.

Czytaj dalej

Warszawiacy

Zapraszamy na spacer po Warszawie, od tej najdawniejszej po taką, jaką znamy dzisiaj. Spotkacie tu najsłynniejszych i najbardziej zasłużonych mieszkańców stolicy – królów i królowe, znanych pisarzy i wydawców, sławne aktorki, ważnych polityków i przedsiębiorców oraz wielkie naukowczynie.

Czytaj dalej

Wspólne nie znaczy niczyje czyli o podwórkach i ulicach coś dla dziecka i rodzica

Alicja Szyguła i Jakub Głaz w przystępny sposób opowiadają, jak otaczająca nas przestrzeń może stawać się atrakcyjna i przyjazna, co stanowi o jej jakości i funkcjonalności, co powoduje, że miejsca, w których mieszkamy, odpoczywamy i bawimy się mogą nabierać wartości, których wcześniej nie dostrzegaliśmy.

Czytaj dalej

Mirabelka

Wychowałem się na ulicy Nowotki, obecnie jest to ulica generała Andersa. Na sąsiednim podwórku rosła mirabelka. Smakowałem jej owoce. Razem z koleżankami i kolegami wydobywałem z ziemi kolorowe koraliki i cekiny. Kiedy byłem już dorosły przeczytałem piękny reportaż wielkiej polskiej pisarki pani Hanny Krall, w którym pani Krall opisała sąsiadujące z moim podwórko, koraliki i mirabelkę rosnąca na ulicy Wałowej.

Czytaj dalej