Finał 11. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego

Znamy już laureatkę tegorocznej Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Za najlepszy reportaż 2019 roku uznana została książka Katarzyny Kobylarczyk “Strup. Hiszpania rozdrapuje rany”. Jury przyznało też wyróżnienia za przekłady reportaży.

Tradycją poprzednich lat było ogłaszanie laureatów Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego na uroczystej gali, a spotkania z autorami i autorkami odbywały się podczas Dnia Reportażu na Warszawskich Targach Książki. W tym roku sytuacja jest wyjątkowa – z powodu pandemii koronawirusa finał konkursu został przeniesiony do Internetu.

Jury pod przewodnictwem Piotra Mitznera, w składzie: William R. Brand, Julia Fiedorczuk, Abel A. Murcia Soriano, Katarzyna Surmiak-Domańska, i w obecności sekretarza Bożeny Dudko, po długiej dyskusji przyznało Nagrodę za najlepszy reportaż 2019 roku Katarzynie Kobylarczyk za książkę “Strup. Hiszpania rozdrapuje rany” opublikowaną w 2019 roku przez wydawnictwo Czarne.

Katarzyna Kobylarczyk stworzyła uniwersalną opowieść o determinacji w poszukiwaniu prawdy i leczeniu zbiorowej pamięci. “Strup” to fascynująca lektura, gdzie koszmar przeplata się z groteską, a rzeczywistość odsłania swój metaforyczny wymiar. Dowód na to, że posługując się wyłącznie faktami, można tworzyć literaturę piękną – brzmi uzasadnienie werdyktu jury.

Ze względu na bardzo wyrównany poziom tłumaczeń, które znalazły się w finale, w tym roku nie przyznano głównej nagrody dla tłumacza najlepszego przekładu reportażu 2019 roku. Troje tłumaczy otrzymało wyróżnienia:

Irena Kowadło-Przedmojska – za wartki, dynamiczny, efektywny przekład reportażu Larsa Berge “Dobry wilk. Tragedia w szwedzkim zoo” (“Vargattacken”), opublikowany przez wyd. Czarne,

Tomasz Pindel – za przekazanie w soczystej polszczyznie potocznego wielogłosu książki Óscara Martíneza “Bestia. O ludziach, którzy nikogo nie obchodzą” (“Los migrantes que no importan”), opublikowanej nakładem wyd. Post Factum Sonia Draga,

Marek S. Zadura – za sprawne i czujne spolszczenie wojennych opowieści Artema Czecha w reportażu “Punkt zerowy” (“Тоczka nul”), który ukazał się w wyd. Warsztaty Kultury.

Do tegorocznej Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego zgłoszono 135 pozycji. Swoje publikacje nadesłało 30 wydawnictw, cztery ze zgłoszonych książek zostały wydane i przysłane przez samych autorów.

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego, ustanowiona 14 stycznia 2010 r. przez Radę m.st. Warszawy, jest przyznawana najlepszym książkom reporterskim, które podejmują ważne problemy współczesności i pogłębiają wiedzę o świecie innych kultur. To również forma uhonorowania mieszkającego przez ponad 60 lat w stolicy Ryszarda Kapuścińskiego, wybitnego reportera, dziennikarza, publicysty i poety, najczęściej – obok Stanisława Lema i Olgi Tokarczuk – tłumaczonego polskiego autora.

Miasto Stołeczne Warszawa jest organizatorem i fundatorem Nagrody, konkurs współorganizuje redakcja “Gazety Wyborczej”, a patronem honorowym jest Pani Alicja Kapuścińska, żona pisarza.

Partnerem Nagrody jest Fundacja im. Ryszarda Kapuścińskiego Herodot. Patronat honorowy nad finałem 11. edycji objęły ambasady Hiszpanii, Kanady i Szwecji.

Szczegółowe informacje o dotychczasowych nominowanych, laureatach oraz samej Nagrodzie można znaleźć na stronie Kulturalna Warszawa.