Biblioteka Główna (Wypożyczalnia 52)

ul. Kolegiacka 3
e-mail: wilanow@bibliotekawilanowska.pl

Literackie Poniedziałki w Wilanowie – spotkanie z Wojciechem Tochmanem

3 czerwca (poniedziałek) o godzinie 18:30 zapraszamy na ul. Kolegiacką 3 na spotkanie autorskie z Wojciechem Tochmanem reporterem, wykładowcą w Polskiej Szkole Reportażu i założycielem Fundacji ITAKA.

Czerwcowa odsłona Literackich Poniedziałków upłynie pod znakiem literatury non fiction. Z autorem reportaży “Jakbyś kamień jadła”, “Dzisiaj narysujemy śmierć”, “Eli, Eli”, porozmawiamy o konfliktach zakończonych ludobójstwem, losie bohaterów książek oraz najnowszej publikacji “Pianie kogutów, płacz psów”. Będziemy również dyskutować o pracy reporterskiej i stanie reportażu w Polsce.

Wojciech Tochman zadebiutował w 1987 roku. Pracował jako reporter w “Gazecie Wyborczej”, prowadził również program “Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie”. Jego pokłosiem jest założona w 1999 roku Fundacja ITAKA, która zajmuje się poszukiwaniem ludzi zaginionych i pomocą ich rodzinom. Pracował jako wykładowca w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Z Mariuszem Szczygłem i Pawłem Goźlińskim założył w 2009 roku Instytut Reportażu. Jego książki otrzymały wiele nagród.

W 2015 roku “za pracę na rzecz promocji i ochrony praw człowieka” otrzymał “Pióro nadziei”, nagrodę medialną nadawaną przez Amnesty International. Jego książki “Schodów się nie pali” oraz “Jakbyś kamień jadła” znalazły się w finale Literackiej Nagrody Nike.

Literackie Poniedziałki to cykl spotkań autorskich dla dorosłych, podczas których rozmawiamy z poczytnymi i mniej znanymi autorami. Spotkania są okazją do zapoznania się z twórczością pisarzy, poetów, reportażystów, dyskusji i zdobycia dedykacji w książkach.