Dotyczy:

Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży Nr 51

ul. Gawędziarzy 8
04-401 Warszawa
tel.: 22 255 39 96
e-mail: biblioteka51@bprembertow.waw.pl

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci w Rembertowie

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci obchodzony jest co roku 2 kwietnia. Tego dnia Biblioteka przy ul. Gawędziarzy 8 zaprosiła dzieci na dwa wydarzenia przygotowane w ramach święta książki.

Rankiem odbyło się spotkanie z Justyną Bednarek, autorką obdarzoną niezwykłą wyobraźnią tworząca historie, które wciągają, bawią, jak również zawierają ważne przesłania i mądry przekaz. O zostaniu pisarką pani Justyna marzyła jako dziecko, ale w dorosłym życiu zajmowała się tłumaczeniami i pracowała dla kobiecych czasopism jako redaktorka i dziennikarka. Przygoda z pisaniem książek zaczęła się, gdy straciła pracę. W owym czasie zauważona na chodniku skarpeta zainspirowała autorkę do stworzenia opowiadań o skarpetkach-uciekinierkach, które bardzo spodobały się w wydawnictwie. Autorka napisała 36 książek, cenionych przez pedagogów, rodziców i młodych czytelników. “Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” od premiery zostały obsypane nagrodami (m.in. najlepsza książka dziecięca 2015 “Przecinek i Kropka”, Nagroda Literacka Miasta Stołecznego Warszawy, nominacja do Książki Roku 2015 Polskiej Sekcji IBBY), co więcej, książka zawiera się w kanonie lektur szkolnych.

Najmłodsi na spotkaniu dowiedzieli się, czym zajmują się poszczególne osoby tworzące książkę, nie tylko pisarz, ale także wydawca, ilustrator, korektor czy redaktor. Dodatkowo pisarka przywiozła ze sobą rekwizyty w postaci miniaturowych pluszowych kun – bohaterów książki “Pięć sprytnych kun”. Autorka zrobiła nam miłą niespodziankę i przeczytała fragment niezwykłej opowieści swojej najnowszej książki “Banda czarnej frotte. Skarpetki powracają”. Każdy rozdział to osobna przygoda, pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji i niespodzianek.

Na koniec spotkania pisarka rozdawała autografy. Czas spędzony z autorką był świetną zabawą połączoną z warsztatami plastycznymi dla najmłodszych.

Po południu dla najmłodszych czytelników Teatr Wariacja wystawił sztukę pt. “Mazowiecka chata – Wielkanoc”. Aktorzy przedstawili tradycje i zwyczaje obchodzone podczas Świąt Wielkanocnych włączając aktywnie w działania widzów. Wyjaśnili poszczególne obrządki wielkanocne tj: robienie palmy, przygotowanie święconki, uczty wielkanocnej, a kończąc na Lanym Poniedziałku. Przedstawienie wzbudziło zachwyt zarówno u dzieci jak i dorosłych.