Dotyczy:

Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy

ul. J. Słowackiego 19 a
01-592 Warszawa
tel.: 22 832−23−67
fax: 22 832-23-67
e-mail: administracja@bpzoliborz.pl

#NieZostawiamCzytelnika na Żoliborzu

Zgodnie z decyzjami Władz Państwowych od 12 marca 2020r. wszystkie placówki Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy są nieczynne. Nie opuszczamy jednak naszych Czytelników, ale promujemy ofertę Biblioteki, realizując w ten sposób nasze zadania za pośrednictwem Internetu.  Dla naszych Czytelników przygotowaliśmy: 

  • Telefoniczny dyżur bibliotekarza – mimo zamknięcia placówek bibliotecznych, od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-14:00 pełnimy dyżur telefoniczny pod numerem 22-833-21-83.
  • Zamów skan książki naukowej do domu! –  chcielibyśmy w jak największym zakresie umożliwić dostęp do naszych książek. Na zamówienie naszych Czytelników, za pośrednictwem maila (czytelnia@bpzoliborz.pl) wykonujemy skany stron (rozszerzenie jpg, format A4) z literatury naukowej (do 20 stron) ze zbiorów Czytelni Naukowej nr XVI, umiejscowionych przy pl. Inwalidów 3 lub gen. Zajączka 8, które przesyłamy Czytelnikom na maila. Materiały dostarczamy zgodnie z kolejnością zamówień.
  • Dostęp do platformy Legimi – zachęcamy do korzystania z oferty Legimi. Jest to bezpłatny dostęp do bazy publikacji elektronicznych pełnej nowości wydawniczych. Wystarczy założyć konto na Legimi, pobrać kod z Biblioteki, a świat literatury stanie przed nami otworem. Nowe kody na kolejny miesiąc obowiązujące od 1 kwietnia do 1 maja 2020 r. są wydawane i przesyłane mailowo od 1 kwietnia 2020 r. według kolejności zgłoszeń. Kody dla naszych Czytelników wydawane są za pośrednictwem placówek bibliotecznych (telefonicznie lub mailowo).
  • Punkt Cyfrowego Wsparcia Seniora przez telefon – w związku z przestojem w projekcie Punkt Cyfrowego Wsparcia Seniora związanych z pandemią kornawirusa postanowiliśmy prowadzić dalej nasz projekt w formie telefonicznej. Każdy senior może zadzwonić do Doradców Cyfrowych i uzyskać zdalną poradę w podanych pod linkiem tabelce godzinach. Projekt „Punkty Cyfrowego Wsparcia Seniora” to 3-letni projekt miejski realizowany wspólnie przez Urząd m.st. Warszawy ze Stowarzyszeniem Kreatywni 50 Plus przy wsparciu 19 partnerów, którzy m.in. bezpłatnie udostępnili swoje pomieszczenia na rzecz realizacji zadania. Od sierpnia 2019 roku taki punkt działa także w naszej Bibliotece. Czeka tutaj na Państwa wykwalifikowany instruktor, zwany Doradcą Cyfrowym, który pomaga bezpłatnie wszystkim Warszawskim seniorom (powyżej 60 roku życia) w oswajaniu nowoczesnej technologii poprzez indywidualne konsultacje.
  • Promocja dostępu do cyfrowych kolekcji – naszych Czytelników zachęcamy do aktywnego korzystania z kolekcji zdygitalizowanych książek. Szczególnie polecamy serwis Wolne Lektury. Jest  to Biblioteka internetowa czynna 24 godziny na dobę, 365 dni w roku, której zasoby dostępne są całkowicie za darmo. W jej zbiorach znajduje się 5571 utworów, w tym wiele lektur szkolnych zalecanych do użytku przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, które trafiły już do domeny publicznej. Wszystkie dzieła są odpowiednio opracowane – opatrzone przypisami, motywami i udostępnione w kilku formatach – HTML , TXT , PDF, EPUB, MOBI, FB2. W Bibliotece znajduje się również kilkaset audiobooków.  
  • Kultura On-Line – w okresie pandemii wiele instytucji kulturalnych i oświatowych zawiesiła swoją działalność. Nie oznacza to jednak, że dostęp do kultury jest niemożliwy. Żoliborska Biblioteka ułatwia dostęp do wirtualnej oferty kulturalnej. Na specjalnej podstronie naszej Biblioteki znaleźć można ciekawe linki do stron instytucji, które przygotowały specjalną ofertę na czas zamknięcia. Polecamy naszym czytelnikom dostęp do otwartych kolekcji e-booków i Bibliotek cyfrowych, z których zbiorów można korzystać bezpłatnie. W internecie można również skorzystać z podcastów i regularnie transmitowanych na żywo spotkań autorskich. Wybraliśmy także najciekawsze linki prowadzące do stron, na których można znaleźć kolekcje filmów fabularnych, dokumentalnych oraz edukacyjnych, można je oglądać z całą rodziną. Przez internet możemy także usiąść wygodnie przed komputerem, żeby zwiedzać muzea, wystawy i kolekcje. Oferta Kulturalna On-line. 
  • Nagrania wideo z czytającymi bibliotekarzami – W ramach akcji “Bibliotekarze Czytają Dzieciom” pracownicy Biblioteki Publicznej dz. Żoliborz nagrali serię filmów, w których czytają najpiękniejsze pozycje literatury beletrystycznej adresowane do dzieci i młodzieży. Dzięki czytaniu możemy postawić się w różnych sytuacjach i wyobrażać sobie, co zrobilibyśmy na miejscu bohatera. Otwieramy się tym samym na nowe doświadczenia czy wyzwania, rozszerzamy horyzonty, kształtując własną osobowość. Wierzymy, że w trakcie kwarantanny spotkanie najmłodszych z literaturą może być dobrym i pożytecznym spędzeniem czasu. Dzięki takim spotkaniom w młodych czytelnikach zostaje zaszczepiona chęć do czytania książek i odwiedzenia Biblioteki w momencie kiedy zostanie ona ponownie otwarta. Nie ma wątpliwości, że czytanie wpływa w znaczącym stopniu na nasz umysł. Zachęcamy do oglądania filmów przygotowanych przez żoliborskich bibliotekarzy.
  • Warsztaty plastyczne on-line – Dla najmłodszych czytelników naszej Biblioteki pozostających w domowej kwarantannie przygotowaliśmy warsztaty plastyczne on-line prowadzone przez Panią Magdę z naszej placówki przy ul. Śmiałej. Zajęcia plastyczne, które regularnie odbywają się w Bibliotece pozwalają zapewnić wiele korzyści zwłaszcza dzieciom w wieku przedszkolnym. Profesjonalnie przygotowane i ciekawe, dają dzieciom impuls do właściwego rozwoju sprawności motorycznej a także wrażliwości artystycznej dziecka. Dodatkowo takie warsztaty pozwalają na kształcenie ich wyobraźni, zwinności, czy zdolności myślenia. Zapraszamy do oglądania zajęć prowadzonych przez internet,  gdzie w przyjemny sposób dzieci mogą spędzić czas z dorosłymi, a przy tym wspólnie bawiąc się, kształtują w sobie zdolności manualne. Prezentacje dostępne na stronie Biblioteki.
  • Prezentacje “Cyfrowy Świ@t Seniora” – Osoby starsze zachęcamy do zapoznania się z prezentacjami tematycznymi poświęconymi bezpiecznemu i racjonalnemu korzystaniu z internetu. Seniorzy to niemal 8-milionowa grupa społeczna, która zmienia się razem ze zmieniającą rzeczywistością. Sieć okazuje się być rewelacyjną odpowiedzią na ich potrzeby: mają dostęp do informacji, rozmawiają i czytają porady lekarzy, specjalistów od zdrowego trybu życia, wymieniają się przepisami kulinarnymi, poradami i pomysłami. Nawet nawiązują w sieci kontakt z innymi osobami w swoim wieku lub też odnawiają stare znajomości. Internet zmniejszył dystans geograficzny i kulturowy, zwiększył dostęp do wiedzy i usług, związanych z rozlicznymi potrzebami współczesnych ludzi, zbliża pokolenia. Już nie stanowi obecnie jedynie źródła informacji, wpisał się w codzienne zwyczaje, jest na stałe obecny, a dla niektórych grup wiekowych – wręcz nieodzowny. Sprawdzenie rozkładu codziennego autobusu, zakupienie leków przez sieć, czy sprawdzenie prognozy pogody nie stanowi już dla współczesnych seniorów żadnego problemu. Zapraszamy do zapoznawania się z tematycznymi prezentacjami przygotowanymi przez żoliborskich bibliotekarzy, które udowodnią, że korzystanie z komputera może być bezpieczniejsze, przyjemniejsze, a przede wszystkim łatwiejsze. Prezentacje dostępne na stronie Biblioteki.
  • Promocja kultury w mediach społecznościowych – na  fejsbuku i instagramie Żoliborskiej Biblioteki Czytelnicy znajdą bazę linków do miejsc w sieci, w których można za darmo obejrzeć spektakl teatralny, przeczytać książkę, posłuchać muzyki, wybrać się w wirtualną podróż czy na wirtualne spotkanie autorskie. Za pośrednictwem mediów społecznościowych prezentujemy również nowości, które pojawią się w ofercie Biblioteki po jej ponownym otwarciu.