Dotyczy:

Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy

ul. J. Słowackiego 19 a
01-592 Warszawa
tel.: 22 832−23−67
fax: 22 832-23-67
e-mail: administracja@bpzoliborz.pl

#NieZostawiamCzytelnika na Żoliborzu

Zgodnie z decyzjami Władz Państwowych od 12 marca 2020r. wszystkie placówki Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy są nieczynne. Nie opuszczamy jednak naszych Czytelników, ale promujemy ofertę Biblioteki, realizując w ten sposób nasze zadania za pośrednictwem Internetu.  Dla naszych Czytelników przygotowaliśmy: 

  • Telefoniczny dyżur bibliotekarza – mimo zamknięcia placówek bibliotecznych, od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-14:00 pełnimy dyżur telefoniczny pod numerem 22-833-21-83.
  • Zamów skan książki naukowej do domu! –  chcielibyśmy w jak największym zakresie umożliwić dostęp do naszych książek. Na zamówienie naszych Czytelników, za pośrednictwem maila (czytelnia@bpzoliborz.pl) wykonujemy skany stron (rozszerzenie jpg, format A4) z literatury naukowej (do 20 stron) ze zbiorów Czytelni Naukowej nr XVI, umiejscowionych przy pl. Inwalidów 3 lub gen. Zajączka 8, które przesyłamy Czytelnikom na maila. Materiały dostarczamy zgodnie z kolejnością zamówień.
  • Dostęp do platformy Legimi – zachęcamy do korzystania z oferty Legimi. Jest to bezpłatny dostęp do bazy publikacji elektronicznych pełnej nowości wydawniczych. Wystarczy założyć konto na Legimi, pobrać kod z Biblioteki, a świat literatury stanie przed nami otworem. Wszystkie kody do Legimi obowiązujące od 1 marca do 31 marca 2020 r. zostały już wydane. Nowe kody na kolejny miesiąc obowiązujące od 1 kwietnia do 30 kwietnia 2020 r. będą wydawane i przesyłane mailowo od 1 kwietnia 2020 r. według kolejności zgłoszeń. Kody dla naszych Czytelników wydawane są za pośrednictwem placówek bibliotecznych (telefonicznie lub mailowo).
  • Promocja dostępu do cyfrowych kolekcji – naszych Czytelników zachęcamy do aktywnego korzystania z kolekcji zdygitalizowanych książek. Szczególnie polecamy serwis Wolne Lektury. Jest  to Biblioteka internetowa czynna 24 godziny na dobę, 365 dni w roku, której zasoby dostępne są całkowicie za darmo. W jej zbiorach znajduje się 5571 utworów, w tym wiele lektur szkolnych zalecanych do użytku przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, które trafiły już do domeny publicznej. Wszystkie dzieła są odpowiednio opracowane – opatrzone przypisami, motywami i udostępnione w kilku formatach – HTML , TXT , PDF, EPUB, MOBI, FB2. W Bibliotece znajduje się również kilkaset audiobooków. 
  • Nagrania wideo z czytającymi bibliotekarzami – specjalnie dla naszych Czytelników czytamy bajki i beletrystykę, którą można oglądać na youtubowym kanale naszej Biblioteki. Codziennie nowy film, na którym ulubieni żoliborscy bibliotekarze czytają fragmenty popularnych książek. 
  • Promocja kultury w mediach społecznościowych – na  fejsbuku i instagramie Żoliborskiej Biblioteki Czytelnicy znajdą bazę linków do miejsc w sieci, w których można za darmo obejrzeć spektakl teatralny, przeczytać książkę, posłuchać muzyki, wybrać się w wirtualną podróż czy na wirtualne spotkanie autorskie.