Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy – Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego

ul. Koszykowa 26/28
tel.: 22 628 31 38; 22 537 41 73
e-mail: biblioteka@koszykowa.pl

#NieZostawiamCzytelnika w Bibliotece na Koszykowej

W ramach akcji #NieZostawiamCzytelnika Biblioteka na Koszykowej przygotowała kilka propozycji wirtualnych spotkań z kulturą bez wychodzenia z domu.

Zapraszamy czytelników do korzystania z bogatych zbiorów Mazowieckiej Biblioteki Cyfrowej, dotyczących przede wszystkim regionu – varsavianów i mazovianów. Obecny zasób MBC to ponad 76 tysięcy publikacji, wśród których znajdują się m.in. stare druki, książki, czasopisma, mapy, fotografie, programy filmowe i teatralne, archiwalia oraz wystawy wirtualne. Z kolekcji tematycznych warto wymienić “Literaturę dla dzieci i młodzieży” oraz “Prasę Powstania Warszawskiego”. Mazowiecka Biblioteka Cyfrowa znajduje się pod tym linkiem: mbc.cyfrowemazowsze.pl/dlibra.

Zachęcamy czytelników do lektury i pobierania e-booków. Dzięki współpracy mazowieckich Bibliotek Publicznych z serwisem Legimi – polską wypożyczalnią książek elektronicznych – czytelnicy mają do dyspozycji katalog ponad 60 000 e-booków. W zróżnicowanej ofercie odpowiednie dla siebie tytuły znajdzie każdy – zarówno miłośnik prozy, jak i poezji, wielbiciel literatury polskiej i zagranicznej, popularnej i niszowej, fikcjonalnej, faktu oraz naukowej. Wszystkie kody Legimi są udostępniane drogą mailową.

Na naszym Youtube’owym kanale udostępniamy kilkadziesiąt nagrań spotkań literackich, debat, wykładów i wydarzeń muzycznych, które miały miejsce w Bibliotece. Zachęcamy czytelników do obejrzenia zapisów spotkań literackich w ramach cykli “Rozmowy o książkach” oraz “Książki nie tylko dla dzieci”. Czytelnicy mogą wirtualnie uczestniczyć w rozmowach z takimi autorkami i autorami jak Katarzyna Bonda, Andrzej Markowski, Józef Wilkoń, Bohdan Butenko czy Anna Onichimowska. Wszystkim zainteresowanym międzynarodową polityką, gospodarką i kulturą polecamy cykl debat eksperckich, poświęconych Azji, Afryce, Europie i USA. Na szczególną uwagę zasługuje także seria wykładów “RozKOSZE filozofowania o sztuce”, w trakcie których analizowaliśmy problemy związane z interpretacją dzieł sztuki. Wszystkie nagrania znajdują się tutaj: www.youtube.com/user/BibliotekaKoszykowa/playlists

Na co dzień schowane w Dziale Starodruków i niedostępne dla bibliofilów – w ramach cyklu “Skarby na Koszykowej”, prezentujemy na naszej stronie internetowej najcenniejsze cymelia z naszych zbiorów. Czytelnicy mogą zapoznać się z takimi wydawnictwami jak wybrane dzieła Szekspira, “The Paradise Lost” Johna Miltona, poezją japońską czy książki stracone podczas wojny.

Biblioteka na Koszykowej utrzymuje stały kontakt z czytelnikami poprzez nasz fanpage www.facebook.com/koszykowa/, gdzie codziennie dostarczamy porcję pozytywnej energii, publikując ciekawe posty promujące czytelnictwo, wartościowe książki i kulturalne spędzanie czasu w domu. Nie zostawiamy czytelników Biblioteki na Koszykowej!