1947. Świat zaczyna się teraz

1947. Świat zaczyna się teraz

Elisabeth Åsbrink, tłum. Natalia Kołaczek

WydawcaWydawnictwo Poznańskie
Miejsce wydaniaPoznań
Rok wydania2017
EAN (ISBN)9788379767717
Opis w Katalogu Centralnym

“Czas niezupełnie płynie tak, jak powinien. Pierwszego stycznia 1947 roku The Times pisze, że Brytyjczycy nie mogą polegać na swoich zegarkach. Żeby mieć pewność, która jest godzina, słuchają specjalnych raportów BBC, podających prawidłowy czas. Częste przerwy w dostawie prądu wciąż mają wpływ na zegary elektryczne, ale i te mechaniczne wymagają kontroli. Może to z powodu zimna. Może będzie lepiej.”

“Rafał Lemkin postanawia rzucić wszystko poza swoją walką o uznanie ludobójstwa za zbrodnię w obliczu prawa międzynarodowego. Jego zawód wobec pierwszego wyroku norymberskiego oraz bolesna świadomość, że matka, ojciec i duża część rodziny zostali zamordowani, przeradzają się w jeden napędzający go do działania motyw: powstrzymać zło tego świata.

Do tego potrzebuje ONZ. Rezygnuje więc ze swojej pracy w Waszyngtonie, z pensji wysokości 7,5 tysiąca dolarów rocznie i przeprowadza się do obskurnego pokoju, który wynajmuje na Manhattanie, przy 102 Street.”

W 1947 roku wszystko się zmienia. Świat jeszcze może być inny.

– 10 lutego w Paryżu alianci i sojusznicy III Rzeszy podpisują układ pokojowy a w Europie zaczynają odradzać się ruchy faszystowskie.

– Simone de Beauvoir przeżywa miłość swojego życia. Zaczyna pisać Drugą płeć – książkę, która wkrótce zostanie okrzyknięta feministyczną biblią.

– Komisja ONZ ma tylko cztery miesiące na rozwiązanie narastającego problemu Palestyny.

– 12 lutego Christian Dior prezentuje swoją debiutancką kolekcję The New Look. Zaczyna się rewolucja w modzie.

– Trwają prace nad Powszechną Deklaracją Praw Człowieka. Jeszcze mało kto zna pojęcie ludobójstwa.

– Hasan al-Banna chce, żeby nastał czas islamu. Tworzy plan wciąż jeszcze realizowany przez dżihadystów.

– W niemieckim ośrodku dla dzieci, których rodzice zostali zamordowani przez nazistów, przebywa dziesięcioletni Joszéf. Teraz musi sam podjąć decyzję, która zaważy na jego życiu: zacząć wszystko od nowa w Palestynie czy wrócić do Budapesztu, miasta prześladowań? Jakiś czas później ucieknie do Szwecji, gdzie urodzi mu się córka – Elisabeth.

Z tych wszystkich pozornie niepowiązanych ze sobą zdarzeń Elisabeth Åsbrink tworzy opowieść o świecie, który zaczyna kształtować się na dobre, gdzie idee demokracji i współdecydowania rodzą się i umierają, stary porządek upada, a powstaje nowy. To początek naszego czasu, naszego „teraz”.