Przygotowania do otwarcia warszawskich bibliotek

Od 11 maja warszawskie biblioteki będą stopniowo otwierane, z zachowaniem wszystkich niezbędnych procedur dla zapewnienia bezpieczeństwa czytelników i pracowników instytucji. Szczegółowe informacje znajdują się w aktualnościach portalu bibliotekiwarszawy.pl oraz na stronach internetowych bibliotek dzielnicowych. 

Warszawa przygotowuje plan otwarcia, mając na uwadze przede wszystkim bezpieczeństwo mieszkańców – czytelników, zwiedzających oraz pracowników instytucji. 

– Zdajemy sobie sprawę, że na ten moment czekało całe środowisko biblioteczne oraz czytelnicy, dlatego do ponownego otwarcia bibliotek podchodzimy przede wszystkim odpowiedzialnie. Chcemy mieć pewność, że wdrożone procedury będą dawały gwarancje bezpieczeństwa i sprostają wszystkim zagrożeniom, związanym z epidemią – mówi Aldona Machnowska-Góra, dyrektorka koordynatorka ds. kultury i komunikacji społecznej.

Miejskie biblioteki będą otwarte po uprzednim spełnieniu zaleceń bezpieczeństwa i przygotowaniu placówek zgodnie z wytycznymi rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 maja br., wytycznymi Ministerstwa Rozwoju opracowanymi we współpracy z GIS z dnia 28 kwietnia br. oraz rekomendacjami Biblioteki Narodowej. Każda biblioteka przygotuje procedurę funkcjonowania na czas epidemii. 

Nowe zasady funkcjonowania

Wśród nowych zasad funkcjonowania bibliotek (czytelnie zostaną otwarte dopiero w IV etapie odmrażania gospodarki) są m.in. ograniczenia w liczbie osób przebywających na terenie biblioteki (informacja o maksymalnej liczbie osób będzie podana przed wejściem do biblioteki), brak wolnego dostępu do półek, oddzielne stanowiska do zwrotu i wypożyczenia książek, obowiązkowe rękawiczki i maseczki u osób korzystających z biblioteki, szyby pleksi lub przyłbice dla pracowników. Miasto zapewni środki do dezynfekcji dla bibliotekarzy i czytelników. 

W Warszawie jest ponad 200 bibliotek i punktów bibliotecznych. Podczas trwającej od marca kwarantanny placówki utrzymują stały kontakt z czytelnikami i oferują warszawiakom bogaty program aktywności on-line. Czytanie bajek, quizy i zagadki literackie, filmy czy posty z recenzjami książek gromadziły w sieci wierne grono czytelników. Stołeczne biblioteki dołączyły także do ogólnopolskiej akcji zainicjowanej przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich #NieZostawiamCzytelnika. Po raz kolejny bibliotekarze udowodnili, że za marką stołecznych bibliotek, sygnowaną literą “B”, kryją się nie tylko bogate zbiory książek, ebooków, audiobooków, czasopism i filmów czy nowoczesne technologie i ładne wnętrza, ale przede wszystkim profesjonalizm i zaangażowanie pracowników.