Światowy Dzień Poezji

Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny to także święto poezji. Światowy Dzień Poezji to święto ustanowione przez UNESCO jesienią 1999 roku. Główne obchody tego święta odbywają się w Paryżu. Celem tego dnia jest promocja czytania, tworzenia, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. UNESCO zadeklarowało, że ten dzień ma “dać nowy impuls, aby docenić poezję oraz wspierać krajowe, regionalne i międzynarodowe ruchy poetyckie”.  

Dzień Poezji obchodzono kiedyś 5 października. W drugiej połowie XX wieku społeczność światowa zaczęła go obchodzić 15 października, w dniu urodzin Wergiliusza. Tradycja obchodów tego święta w październiku utrzymuje się w wielu krajach, czasem w innym dniu lub w listopadzie. W Stanach Zjednoczonych i Kanadzie miesiącem poezji jest kwiecień.

W Polsce Światowy Dzień Poezji obchodzimy od 2000 roku. Ma on charakter festiwalu, trwającego przez wiele dni. Liczne spotkania autorskie i koncerty przybliżają poezję współczesną i jej twórców, zdobywając dla tej dziedziny literatury nowych odbiorców i miłośników.

W ramach obchodów Światowego Dnia Poezji wręczana jest Nagroda Światowego Dnia Poezji (Award World Poetry Day UNESCO). Wśród laureatów znalazło się wielu ważnych polskich poetów
m. in. ks. Jan Twardowski, Kazimierz Brakoniecki, Jarosław Klejnocki, Mira Łuksza oraz członkowie ZPK – Juliusz Erazm Bolek i Miłosz Kamil Manasterski.