Tydzień Bibliotek 2022 na Targówku

“Biblioteka – świat w jednym miejscu” – to hasło XIX Tygodnia Bibliotek.

W ramach tego wydarzenia Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy organizuje następujące działania w placówkach:

spotkania

• Spotkanie autorskie z Arturem Pacułą
    13.05.2022, Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 52 (ul. Rembielińska 6a)
    Spotkanie z pisarzem, autorem książek, m.in. „Gdzie jest korona cara” – powieści, która zajęła drugie miejsce w konkursie na Najlepszą Samochodzikową Książkę 2015 roku. Kolejne książki “Gdzie jest skrzynia z karabinami” (2017) oraz “Gdzie jest skrytka generała Grota” (2018) zajęły w tym konkursie pierwsze miejsca.
  • “Fenomen kryminałów skandynawskich” – Dyskusyjny Klub Książki
    11.05.2022, godz. 17:30, Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 64 (ul. Radzymińska 121)
    Rozmowa w gronie miłośników literatury o ulubionych książkach, wzajemna rekomendacja, dzielenie się wrażeniami po przeczytanej lekturze.
    Tematem przewodnim spotkania będą skandynawskie kryminały.
    Spotkania moderuje Pani Justyna Żebrowska – z wykształcenia polonistka, z zawodu wydawczyni, redaktorka i korektorka. Książki nie są jedynie jej pracą czy hobby. Książki to jej życie. A rozmowa o nich to zawsze fascynujące doświadczenie.

kiermasz

• Kiermasz z okazji obchodów Tygodnia Bibliotek
    14.05.2022 w godz. 10.00-14.00, Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 37 (ul. Smoleńska 94)
    Kiermasz książek. Zagadki i konkursy dla dzieci. Akcja “Podziel się książką”. Wspólne robienie zakładek okazjonalnych z okazji Tygodnia Bibliotek.

quiz

• Quiz – skąd ten cytat?
    11.05.2022 w godzinach otwarcia, Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 2 (Bazyliańska 6) w godzinach otwarcia biblioteki
    Chętni czytelnicy losują cytat. Gdy udzielą poprawnej odpowiedzi, czeka na nich nagroda książkowa. Nagrodą pocieszenia będzie znaczek z zabawnym motywem zachęcającym do czytania.

Rozdajemy prezenty!

• Dzień Bibliotekarza i Bibliotek
    9.05.2022 w godzinach otwarcia, Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 98 (ul. Kondratowicza 23)
    Czytelnicy, którzy odwiedzą tego dnia Bibliotekę, otrzymają prezent w postaci książki. Po przeczytaniu mogą przekazać ją dalej (biblioteczny bookcrossing) i w ten sposób przyczynić się do promowania czytelnictwa, zachęcając do odwiedzania placówek bibliotecznych.

działania online (publikacje w Bibliotece Online)

• Nowości wydawnicze dla dzieci i młodzieży
    9.05.2022, działanie realizuje Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 52 (ul. Rembielińska 6a)
    Przegląd nowości wydawniczych w formie podcastu.
  • Quiz “Polskie przysłowia” (część 3) – łamigłówki literackie dla dzieci
    05.05.2022 o godz. 10.00, działanie realizuje Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 64 (ul. Radzymińska 121)
    Rozwiązanie rebusów pozwoli na odczytanie zaszyfrowanych w nich przysłów.
  • Dokończ tytuł książki
    12.05.2022, działanie realizuje Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 98 (ul. Kondratowicza 23)
    Krzyżówka dla młodzieży to nie tylko sposób na miłe spędzenie czasu, ale także nauka pozwalająca sprawdzić wiedzę na temat przeczytanych książek. Może też być inspiracją do poszukiwań nowych i ciekawych pozycji.

zajęcia dla dzieci (grupy zorganizowane)

• Przedszkolak w bibliotece
    9, 10.05.2022, Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 12 (ul. Radzymińska 121)
    Podczas zajęć dzieci z Przedszkola nr 95 i Przedszkola nr 81 dowiedzą się, co można robić w bibliotece i jak korzystać z jej zasobów. Poznają również zasady bibliotecznego savoir vivre’u i wysłuchają książki o dzielnym żółwiku pt. “Franklin w bibliotece”. Spotkanie uzupełnią zabawy aktywizujące i warsztaty robienia zakładek.
  • Wokół ekologii
    11.05.2022, Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 12 (ul. Radzymińska 121)
    Zajęcia mają charakter cykliczny i proekologiczny. Każde spotkanie będzie inspirowane inną książką o tej tematyce. Lekcje urozmaicą warsztaty plastyczne, zabawy aktywizujące nasze ciało i quizy.
  • Przyszły książki do przedszkola…
    9, 10, 11, 12.05.2022, Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 40 i Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 72 (ul. Suwalska 11)
    Projekt zakłada wizyty bibliotekarza w przedszkolu i głośne czytanie książek dla dzieci. Jest on w koordynacji z programem rozwoju czytelnictwa i popularyzacji literatury wśród najmłodszych, realizowanym w przedszkolu.
    Wizyta w Przedszkolu nr 125 “Pod Złotym Promykiem”.
  • Maluchy w świecie książki i biblioteki
    9-12.05.2022, Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 53 (ul. Bazyliańska 6)
    W zajęciach wezmą udział dzieci z zaprzyjaźnionego Przedszkola z Serduszkiem. Trzylatki zapoznają się z miejscem, jakim jest wypożyczalnia książek, a cztero- i pięciolatki będą uczestniczyły w zajęciach, na których książki będą czytane metodą wrażeniową. Dodatkowo: teatrzyk Kamishibai i zabawy z chustą animacyjną.
  • Picturebook – zabawy z książką obrazkową
    10.05.2022, Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 37 (ul. Smoleńska 94)
    warsztaty edukacyjne dla dzieci
  • Biblioteka – świat w jednym miejscu
    11.05.2022, Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 37 (ul. Smoleńska 94)
    Zajęcia edukacyjne dla najmłodszych promujące literaturę popularno-naukową dla dzieci.
  • Poznajemy bibliotekę
    10.05.2022, Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 65 (ul. Krasnobrodzka 11)
    Zajęcia edukacyjne dla uczniów klasy I ze Szkoły Podstawowej nr 285 połączone z prezentacją multimedialną. Zapoznanie dzieci z księgozbiorem biblioteki. Warsztaty plastyczne – projekt okładki ulubionej książki.
  • Pierwszy raz w Bibliotece
    11.05.2022, Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 65 (ul. Krasnobrodzka 11)
    Zajęcia edukacyjne dla dzieci z Przedszkola nr 120 połączone z pokazem multimedialnym i pracą plastyczną. Prezentacja najciekawszych książek, bajek dla najmłodszych.

wystawy