Video zapis do biblioteki

Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy  jako pierwsza w Polsce wprowadziła do swojej oferty możliwość zdalnego zapisu. Wykorzystując opcję potwierdzenia danych w trybie wideo, zachęca do dołączenia do grona jej Czytelników.
 
Biblioteczna rzeczywistość to nie tylko książki i czasopisma zamknięte w placówkach, do których z powodu pandemii Covid-19 nie można było wejść, ale konieczność izolacji i ograniczenia w poruszaniu się nie może oznaczać rezygnacji z przyjemności czytania i obcowania z literaturą. Nasi czytelnicy mają dostęp do wirtualnych zasobów Biblioteki, ale pomyśleliśmy też o tych, którzy nie byli do niej zapisani? Nie chcieliśmy zamykać im drogi osobom, stąd pomysł na odczarowanie stacjonarnych zapisów. Widząc otaczającą nas rzeczywistość i nowe potrzeby, wyszliśmy z opcją wideo zapisu.
 
Dotychczas do naszej Biblioteki zapisać się można było jedynie w placówce. Dzięki inicjatywie zdalnego zapisu Biblioteka wychodzi naprzeciw oczekiwaniom tych, którzy chcą korzystać z naszych zbiorów on-line, nie mają u nas karty, a muszą zostać w domu. W obecnej sytuacji mogą się one zapisać bezpiecznie i wygodnie. Przygotowane rozwiązanie, czyli zdalny zapis z opcją potwierdzenia danych w trybie video jest idealne dla osób, które tęsknią za nowymi książkami, czytają na czytnikach, smartfonach czy tabletach lub lubią słuchać audiobooków, a nie miały do tej pory karty bibliotecznej.
 
Nie wprowadziliśmy żadnych ograniczeń dotyczących miejsca zamieszkania czytelnika – musi on jedynie posiadać dowód osobisty. W przypadku dzieci zapisywanych przez rodziców procedura zapisu działa podobnie.
 
Zapis zdalny – krok po kroku:
 
1. Czytelnik wchodzi na stronę Biblioteki:  www.bibliotekabemowo.pl
2. Wprowadza do formularza dostępnego na stronie dane adresowe oraz swój numer telefonu i przesyła je, potwierdzając, że zapoznał się z regulaminem.
3. Na podany numer telefonu Czytelnik otrzymuje wiadomość SMS, zawierającą w treści TOKEN.
4. Po prawidłowym wprowadzeniu TOKENu, zapisujący się zostaje poinformowany, żeby oczekiwał połączenia Google Duo (połączenia video) z numerów: 506 875 176 oraz 797 525 306.
5. Podczas video sesji Bibliotekarz poprosi o okazanie dowodu osobistego – spisze z niego numer PESEL oraz imię i nazwisko Czytelnika.
6. Po wprowadzeniu przez Bibliotekarza danych do systemu, Czytelnik otrzyma SMS z danymi do logowania na swoje nowo utworzone konto biblioteczne i może już wypożyczać e-booki oraz audiobooki.