Dotyczy:

Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy

ul. J. Słowackiego 19 a
01-592 Warszawa
tel.: 22 832−23−67
fax: 22 832-23-67
e-mail: administracja@bpzoliborz.pl

Tydzień Bibliotek online na Żoliborzu

Zbliża się Ogólnopolski Tydzień Bibliotek (8-15 maja 2020), który od 1985 roku obchodzony jest z inicjatywy Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Jego pierwszy dzień przypada w uroczyście świętowanym w naszej Bibliotece Dniu Bibliotekarza (8 maja). W ciągu całego tygodnia w placówkach bibliotecznych odbywa się szereg imprez, mających na celu podkreślanie roli czytania i Bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu Bibliotekarza oraz zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa. W tym roku, ze względu na panujące ograniczenia, wynikające z pandemii koronawirusa, imprezy towarzyszące Tygodniowi Bibliotek będą miały charakter zdalny i obchodzone będą tylko w przestrzeni internetowej.  Hasłem Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek 2020 jest motto “Zasmakuj w Bibliotece”. Zachęcamy do udziału poprzez konto YouTube Biblioteki Żoliborskiej (filmy będą dodawane zgodnie z harmonogramem) w następujących wydarzeniach (lista będzie uaktualniana): 

 • 8 maja (piątek) – 15 maja (piątek)multimedialna wystawa obrazów Pani Moniki Niżyńskiej
  Zainteresowanie sztuką, zwłaszcza rysunkiem i malarstwem, towarzyszy jej od wczesnego dzieciństwa i pozostaje prawdziwą pasja jej życia. Studiując poligrafię kontynuowała lekcje malarstwa u Profesorów: Jerzego Tchórzewskiego i Jerzego Nowosielskiego, które zakończyły się indywidualnym tokiem studiów na ASP w warszawie, nadaniem jej uprawnień Ministerstwa Kultury i Sztuki oraz przyjęciem do Związku Artystów Polska Sztuka Użytkowa.
 • 8 maja (piątek) – 75. rocznica zakończenia II Wojny Światowej i rozpoczęcia odbudowy stolicy
  Młodzież szkolną oraz wszystkich zainteresowanych zapraszamy na prelekcję biblioteczną poświęconą kolejnej rocznicy zakończenia II Wojny Światowej w Europie. 75 lat temu, 7 maja 1945 r., w kwaterze głównej gen. Dwighta D. Eisenhowera w Reims, gen. Alfred Jodl w obecności przedstawicieli czterech mocarstw alianckich, podpisał akt bezwarunkowej kapitulacji Niemiec, który wszedł w życie następnego dnia.  Jednym z miejsc które poniosło największą ofiarę bezlitosnej wojny była Warszawa. Zobaczymy jak wyglądało nasze miasto przed wojną, w trakcie działań militarnych, a także jak wspaniale naród odbudował swoją stolicę.
 • 9 maja (sobota) – spotkanie autorskie z Grzegorzem Gołębiowskim
  Zapraszamy na spotkanie z Grzegorzem Gołębiowskim. Autor to znany Polski ekonomista, doktor habilitowany nauk ekonomicznych, nauczyciel akademicki. Interesuje się genealogią i historią. Lubi kryminały. W styczniu 2018 r. zadebiutował powieścią „Cień przeszłości”.
 • 11 maja (poniedziałek) – warsztaty plastyczne “Zakładki”
  W ramach naszego cyklu “Rodzinne spotkania artystyczne” zapraszamy dzieci i rodziców na zajęcia on-line, w trakcie których nauczymy się razem przygotowywać zakładki do książek z wykorzystaniem różnych metod plastycznych. Krok po kroku będziemy instruować jak wykonać piękną pracę plastyczną. Zachęcamy do zapoznania się z filmem warsztatowym. 
 • 12 maja (wtorek) – wykład on-line z historii książki dla dzieci 
  Jak wyglądała pierwsza książka? Czy hieroglify to współczesne emotikonki? Jak drukowano i oprawiano książki w XVI wieku? Dzieci zapraszamy przed komputery na niezwykłą lekcję historii książki dla dzieci. Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie najciekawsze pytania. Humoru oraz wiedzy nie zabraknie. W Ogólnopolskim Tygodniu Biblioteki opowiemy wam o tym, co w każdej Bibliotece najważniejsze – książce. Nie zawsze jednak książka ta wyglądała tak samo. Zapraszamy!
 • 13 maja (środa) – Warszawa oczami “Złego”: obchody roku Leopolda Tyrmanda
  Decyzją Parlamentu rok 2020 jest Rokiem Leopolda Tyrmanda ze względu na przypadającą setną rocznicę urodzin i 35. rocznicę śmierci wybitnego pisarza, dziennikarza oraz publicysty. Leopold Tyrmand bez wątpienia był postacią nietuzinkową, niezwykle ciekawą, pełną sprzeczności osobą, która wciąż niepokoi, budzi podziw, ale i wątpliwości. W przygotowanym przez żoliborskich Bibliotekarzy materiale, przybliżymy sylwetkę i twórczość jubilata. 
 • 14 maja (czwartek) – warsztaty plastyczne “Książka sensoryczna” 
  W ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek zapraszamy dzieci wraz z rodzicami na wspaniałą zabawę fakturą, materiałami i kolorami. W ramach cyklu “Rodzinne spotkania artystyczne” wspólnie stworzymy książeczki. Zajęcia pobudzające kreatywność oraz rozwijające zmysł dotyku i wzroku to wspaniały plan na czwartkowy wieczór. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z materiałem filmowym.  
 • 15 maja (piątek) – spotkanie autorskie z Elizą Korpalską i Krzysztofem Jóźwikiem 
  Obejrzymy spotkanie autorskie z Elizą Korpalską i Krzysztofem Jóźwikiem zarejestrowane w Wypożyczalni nr 16. Spotkanie poprowadził Benedykt Rutkowski. Z pozoru autorów łączy bardzo niewiele, w rzeczywistości dzielą wielką pasję – pisanie powieści sensacyjnych. I o tej pasji opowiedzą w trakcie spotkania z czytelnikami biblioteki.

Przypominamy także o specjalnej ofercie Biblioteki Publicznej Dzielnicy Żoliborz na czas zamknięcia.